Peelingi chemiczne to zabiegi mające na celu usunięcie zewnętrznych, niepełnowartościowych warstw naskórka co prowadzi do jego szybkiej odnowy. Zabiegi te działają na różnych poziomach w zależności od rodzaju preparatu i intensywności zabiegu. Substancje chemiczne o określonym stężeniu nakładane są bezpośrednio na skórę. Przenikając w jej głąb mają dodatkowo wpływ na przebudowę kolagenu i elastyny, które są czynnikami podporowymi.
Rodzaje peelingów:
- ekspozycja skóry na słońce (bardzo słoneczne lato)
- alergie skórne
- aktywna opryszczka
- skłonność do powstawania bliznowców
- stan po zabiegu chirurgicznym w obrębie twarzy (do 2 miesięcy)
- ciąża, karmienie piersią
- liczne znamiona melanocytowe
- liczne teleangiektazje
- stan po krioterapii (do 6 miesięcy)
- choroby autoimmunologiczne (kolagenozy, pęcherzyce)
- skóra podrażniona
- uszkodzona (nadżerki, przeczosy, otarcia)
- ciężkie postacie trądzika (liczne krosty, torbiele ropne)-wymagają wcześniejszej terapii farmakologicznej
- doustna terapia pochodnymi wit. A (Roaccutane)-wymagana co najmniej półroczna przerwa
Po peelingu:
drobnopłatowe złuszczanie następuje 2-3 dni po zabiegu, przez ok. 24-48 godzin na twarzy może utrzymywać się niewielki rumień, uczucie ściągania, mogą pojawić się niewielkie strupki, nie jest wymagana długoterminowa rekonwalescencja (można chodzić do pracy).
Zalecenia ogólne po peelingu chemicznym:
- zakaz opalania się przez 4 tygodnie
- wskazane stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym o faktorze SPF co najmniej 30
- zakaz stosowania kremów z AHA przez 14 dni
- aby utrzymać i wzmocnić efekt działania peelingu można stosować kremy z wit. C 2 x dziennie
- makijaż można nałożyć kilka godzin po zabiegu (najlepiej po 24 godzinach)
- bezwzględny zakaz zdrapywania złuszczającego się naskórka
- wskazane intensywne nawilżanie skóry
- bezpośrednio po peelingu lub dla podtrzymania jego efektu można wykonać zabiegi kosmetyki leczniczej
Wskazane wykonanie kolejnego zabiegu po upływie 10 - 14 dni, aby uzyskać zamierzone efekty należy wykonać serię 6-8 seansów co 10-14 dni. Można je powtarzać 2 razyroku .
GLYKOPEEL®

W jego skład wchodzą:
- silny czynnik złuszczający (kwas glikolowy)
- czynniki depigmentujace (kwas kojowy i wyciąg z mącznicy lekarskiej)
- naturalne związki łagodzące podrażnienia (wyciąg z morwy białej)
- witaminy: A, C i E, które optymalizują działanie peelingu
Wskazania
- zmarszczki
- utrata elastyczności
- utrata blasku
- nierówności skóry
- zmiany barwnikowe
- rozstępy skórne
- suchość skóry
- rogowacenie przymieszkowe
- trądzik pospolity
- trądzik zaskórnikowy
- trądzik grudkowo – krostkowy
- do każdego rodzaju peelingu chemicznego kwalifikacji dokonuje lekarz lub kosmetolog
- wywiad medyczny (uwzględnia przebyte i istniejące choroby, alergie, wcześniejsze zabiegi medycyny estetycznej, przyjmowane leki i inne)
- ustalenie oczekiwań pacjenta
- dobór odpowiedniego preparatu i stężenia do peelingu
- zalecenia odnośnie pielęgnacji domowej

- GLYKOPEEL 50 o stężeniu 50% i pH 1,8 przeznaczony dla skóry tłustej lub mieszanej
- GLYKOPEEL 20 o stężeniu 20%, przeznaczony dla skóry wrażliwej, może być stosowany do pierwszego zabiegu
Kwas glikolowy
Kwas glikolowy należy do α- hydroksykwasów (AHA), jest związkiem chemicznie czystym, spełniającym wymogi Farmakologicznej Kontroli Jakości, o stałym pH zapewniającym jego bezpieczeństwo i skuteczność. Dzięki małym rozmiarom cząsteczki kwas glikolowy łatwo przechodzi przez skórę, ponad to w roztworze GLYKOPEEL® równomierna penetracja kwasu zapewniona jest przez jego połączenia z glikolem propylenowym. Kwas glikolowy posiada silne właściwości złuszczające, zmniejsza grubość przerośniętej warstwy rogowej naskórka poprzez osłabienie wiązań pomiędzy keratynocytami. Kwas glikolowy eliminuje zaskórniki, penetruje w głąb mieszków włosowych, gdzie rozkłada międzykomórkowe substancje penetrujące, usuwa i zapobiega powstawaniu mas rogowych tworzących zaskórniki, hamując w ten sposób rozwój trądziku. Kwas glikolowy po wniknięciu w skórę, stymuluje fibroblasty zwiększając syntezę kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów (GAG). Wzmaga przepuszczalność naskórka i dynamikę penetracji przez naskórek czynników depigmentujących i witamin. Kwas glikolowy poprawia kondycję skóry poprzez: redukcję drobnych i większych zmarszczek, łagodzenie objawów trądziku, obkurczenie porów skórnych, usuwanie przebarwień, zwiększanie tonusu tkankowego i stymulację mikrokrążenia.
Kwas kojowy
Jest naturalnym związkiem pochodzącym z biochemicznego wyciągu z grzybów Aspergillus i Penicillium. Kwas ten jest silnym czynnikiem depigmentującym, zmniejsza syntezę melaniny, hamuje aktywność syntezy tyrozynazy w komórkach, w peelingu GLYKOPEEL® kwas kojowy ma stężenie 5%.
Wyciąg z mącznicy lekarskiej
Jest to hydroglikolowy wyciąg z liści mącznicy lekarskiej. Liście zawierają głównie: arbutynę, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, flawonoidy. Hydrochinon jest znany jako najlepszy związek depigmentujący. Hamuje syntezę tyrozynazy (enzymu biorącego udziału w syntezie melaniny).
Wyciąg z morwy białej
Uzyskiwany jest z odmiany japońskiej, Kokuso 21 (wykorzystywany w hodowli jedwabników). Jego najważniejsze składniki to triterpenoidy i pochodne fenyloflawonowe mające działanie przeciwzapalne i hamujące aktywność tyrozynazy. Wyciąg z morwy białej działa jako antyoksydant i składnik usprawniający mikrokrążenie. Niszczy i zapobiega powstawaniu niestabilnych cząsteczek, odpowiedzialnych za reakcje łańcuchowe powodujące dezorganizację na poziomie komórkowym. Chroni w ten sposób skórę przed skutkami fotostarzenia. Dermatologiczno – kosmetyczne właściwości ekstraktu wynikają z bogatej zawartości flawonoidów, działających ochronnie na skórę poprzez:
- hamowanie aktywności kolagenazy i elastazy- odpowiedzialnych za degradację tkanki łącznej
- stymulację syntezy kolagenu
- ochronę kapilar
Witaminy
Witaminy odgrywają ważną rolę w ochronie, przebudowie i regeneracji skóry. Wzmacniają działanie peelingu GLYKOPEEL®.
Witamina A
Jest jednym z najbardziej skutecznych czynników przeciwdziałających starzeniu się skóry. Proces starzenia charakteryzuje się zmniejszeniem odnowy komórkowej oraz spadkiem aktywności enzymatycznej. Witamina A przeciwdziała temu pobudzając podziały komórkowe, regulując procesy wzrostu i funkcjonowania komórek naskórka – zapobiegając zmniejszaniu się jego grubości. Pomaga chronić skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Poprawia stan skóry suchej, łagodzi zaczerwienienia.
Witamina C
Jest niezbędna w procesie powstania aminokwasów niezbędnych do syntezy kolagenu, stymuluje ponad to metabolizm komórkowy oraz aktywuje fibroblasty. Poprawia jędrność kondycję skóry. Witamina C jest skutecznym anty-oksydantem; wiąże wolne rodniki i dostarcza atomy wodoru niezbędne do transformacji pro-kolagenu w kolagen. Witamina C (kwas askorbinowy) jest znana ze swoich właściwości rozjaśniających, ponieważ zapobiega powstawaniu nadmiaru melaniny.
Witamina E
Ma działanie przeciw-utleniające, chroni tkanki przed działaniem szkodliwych czynników pochodzenia zewnętrznego i wewnętrznego (powstających w procesach metabolicznych). Zabezpiecza błony komórkowe przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Jest często używana w celu wzmocnienia działania preparatów przeciwsłonecznych. Działa również stymulująco na mikrokrążenie skórne i rewitalizująco na naskórek. Witamina E zmiękcza skórę i łagodzi stany zapalne a także zaczerwienienia.
Częstotliwość zabiegów:
Wskazane wykonanie kolejnego zabiegu po upływie 10 - 14 dni, aby uzyskać zamierzone efekty należy wykonać serię 6-8 seansów co 10-14 dni. Można je powtarzać 2 razy w roku.
MESOPEEL AZELAN
Wskazania do zastosowania peelingu chemicznego Mesopeel Azelan to przede wszystkim skóry mieszane i tłuste, skóry trądzikowe, hiperpigmentacja, zapalenie mieszków włosowych, fotostarzenie.
Skład:
- kwas salicylowy 20%
- kwas azelainowy 20%
Kwas salicylowy – jest betahydroksykwasem o właściwościach silnie lipofilowych dzięki czemu reguluje pracę gruczołów łojowych (zmniejsza łojotok), działa komedolitycznie – wspomaga usuwanie zaskórników, oczyszcza skórę i zapobiega powstawaniu wyprysków. Znajduje zastosowanie w terapiach przeciwtrądzikowych z uwagi na silne działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwzapalne. Ponadto kwas salicylowy stymuluje odnowę komórkową skóry, działa złuszczająco i odmładzająco. Redukuje niedoskonałości (rozszerzone pory, drobne zmarszczki) i przebarwienia, zwiększa napięcie skóry oraz rozjaśnia jej koloryt.
Kwas azelainowy – stosowany w terapiach depigmentujących – posiada właściwości hamujące tyrozynazę, dzięki czemu wyrównuje koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia. Ponadto wykazuje działanie keratolityczne, reguluje proces keratynizacji naskórka (redukuje nadmierne rogowacenie), zmniejsza wydzielanie serum. Z uwagi na działanie przeciwzapalne i antybakteryjne polecany jest w terapiach przeciwtrądzikowych. Ma właściwości antyoksydacyjne.
Efekty stosowania:
- poprawa kondycji skóry mieszanych i tłustych
- wyregulowanie pracy gruczołów łojowych
- redukcja niedoskonałości (wypryski, zaskórniki, rozszerzone pory, drobne zmarszczki)
- skóra staje się gładka o zdrowym kolorycie
Częstotliwość zabiegów:
Wskazane wykonanie kolejnego zabiegu po upływie 10 - 14 dni, aby uzyskać zamierzone efekty należy wykonać serię 6-8 seansów co 10-14 dni. Można je powtarzać 2 razy w roku.
PIRUVEX PEEL
Piruvex Peel to peeling chemiczny, który przeznaczony jest przede wszystkim do terapii anti-aging, wygładza zmarszczki, redukuje przebarwienia, sprawia, że skóra staje się gładka, jędrna i pełna blasku. Wskazaniem do zastosowania preparatu są również skóry mieszane i tłuste i trądzikowe.
Na poziomie naskórka kwas pirogronowy zmniejsza przyleganie pomiędzy korneocytami co powoduje utratę łączności między komórkami kolczystymi (akantoliza) i w następstwie następuje ścienienie warstwy rogowej. Działa rozjaśniająco i zwiększa świetlistość skóry.
Na poziomie mieszka włosowo-łojowego kwas pirogronowy ma wysokie właściwości penetracyjne i bakteriostatyczne (znacząco obniża miejscowe pH) oraz działanie komedolityczne (przeciwzaskórnikowe), redukujące przyleganie keratynocytów ścianki gruczołu. Ma silne działanie regulujące sebum i zmniejszające tłustość skory łojotokowej i trądzikowej.
Na poziomie skóry właściwej stymuluje powstawanie kolagenu. Stymulacja i ponowne modelowanie skóry właściwej (neosynteza glikoprotein, kolagenu i włókien elastyny) są intensywniejsze niż po peelingach glikolowych, są one natomiast porównywalne do tych po peelingu TCA.
- kwas pirogronowy 40%
- kwas mlekowy 10%
Kwas pirogronowy– to alfaketokwas, który w roztworze wodnym ulega przekształceniu do kwasu mlekowego. Kwas pirogronowy ze względu na niewielki rozmiar cząsteczek bardzo szybko penetruje wgłąb skóry, ma działanie intensywnie rewitalizujące – stymuluje syntezę kolagenu, elastyny i GAG (glikozaminoglikany) w skórze właściwej, dzięki czemu skóra ulega pogrubieniu, zyskuje jędrność i elastyczność. Kwas pirogronowy wykazuje właściwości silnie lipofilowe, w związku z tym reguluje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza wydzielanie sebum. Dodatkowo z uwagi na działanie keratolityczne i antybakteryjne doskonale sprawdza się w terapii skór trądzikowych, eliminuje zaskórniki i zapobiega powstawaniu wyprysków.
Kwas mlekowy – jest alfahydroksykwasem, w naturalny sposób poprawia nawilżenie skóry, indukuje syntezę ceramidów w naskórku oraz stymuluje produkcję włókien kolagenowych i elastylowych w skórze właściwej, dzięki czemu skóra staje się grubsza, jędrniejsza i bardziej sprężysta. Kwas mlekowy działa również keratolitycznie, przeciwzapalnie i wybielająco (hamuje proces melanogenezy poprzez inhibicję aktywności tyrozynazy).
- nawilżenie
- poprawa napięcia i ujędrnienie skóry
- wyregulowanie pracy gruczołów łojowych
- poprawa kondycji skór mieszanych
- tłustych i zanieczyszczonych
- redukcja drobnych zmarszczek i niedoskonałości
- poprawa i rozjaśnienie kolorytu skóry
- skóra staje się gładka i pełna naturalnego blasku
Wskazane wykonanie kolejnego zabiegu po upływie 10 - 14 dni, aby uzyskać zamierzone efekty należy wykonać serię 6-8 seansów co 10-14 dni. Można je powtarzać 2 razy w roku.
Peeling chemiczny powierzchowny przeznaczony do poprawy kondycji skóry i korygowania niedoskonałości. Zawiera w składzie kwas migdałowy w stężeniu 50%. Nie zawiera alkoholu. Kwas migdałowy pozyskiwany jest z ekstraktu z gorzkich migdałów. Ma większą cząsteczkę niż kwas glikolowy, dzięki czemu działa na skórę mniej drażniąco. Z tego względu polecany jest w szczególności dla osób z wrażliwą skórą, nietolerującą kwasów owocowych (AHA). Swoją budową strukturalną przypomina antybiotyki o szerokim spektrum działania, dzięki temu posiada uznane właściwości odkażające i przeciwbakteryjne.
- fotostarzenie
- zaburzenia pigmentacji: melasma, przebarwienia pozapalne (np. potrądzikowe), piegi, plamy soczewicowate,
- niejednolity koloryt skóry
- płytkie przebarwienia, nierówności (rozszerzone pory, zmarszczki)
- trądzik pospolity, łagodny
- skóra mieszana i przetłuszczająca się
- preparat polecany do poprawy kondycji i pielęgnacji skóry mieszanej i przetłuszczającej się
- redukuje płytkie przebarwienia oraz nierówności (drobne zmarszczki, rozszerzone pory)
- rekomendowany do stosowania również w terapii skóry z trądzikiem pospolitym, łagodnym
- preparat posiada pH<1-2
- zalecany w przypadku cery wrażliwej ze skłonnością do trądziku różowatego i teleangiektazji
- można stosowac w okresie letnim
Efekty stosowania
- rozjaśniona, rozświetlona i wygładzona skóra
- poprawa napięcia skóry
- zmniejszenie problemu przetłuszczającej się skóry
Wskazane wykonanie kolejnego zabiegu po upływie 10 - 14 dni, aby uzyskać zamierzone efekty należy wykonać serię 6-8 seansów co 10-14 dni. Można je powtarzać 2 razy w roku.